154 rocznica potyczki pod Nowym Stawem

30 września 2017 mszę polową przy powstańczej mogile z 1863 r. odprawił ks. Adam Buczyński, proboszcz parafii NMP z Nasutowa. Apel poległych odczytał Sergiusz Kieruzel, prezes Towarzystwa Edukacji Patriotycznej. Dla licznie zgromadzonych gości poczęstunek z obozowego kociołka przygotowali członkowie Stowarzyszenia ze Starościna.

Organizatorami uroczystości 154 rocznicy potyczki pod Nowym Stawem byli sołtys Barbara Skowronek, Stowarzyszenie historyczne ze Starościna oraz Towarzystwo Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego z Nasutowa.

Nasutowski oddział powstańców styczniowych wystąpił w odtworzonych mundurach "Ćwieków 1863 r.". Swoją nazwę oddział zawdzięcza swojemu dowódcy płk. Kajetanowi "Ćwiek" Cieszkowskiemu. Od czterech lat we wrześniu w rocznicę bitwy powstania styczniowego odbywają się w Nowym Stawie uroczystości patriotyczne.