Msza polowa

Obchody 150 rocznicy potyczki pod Nowym Stawem

Msza polowa przy mogile Powstańców Styczniowych poległych w bitwie pod Nowym Stawem k/Lublina. Potyczka rezegrała się 25 września 1863 r.

Msza odprawiona została na zabytkowym ołtarzu polowym z początku XIX wieku. Ta niepozorna skrzynia to ołtarz polowy 1 pułku ułanów walczącego na Lubelszczyźnie w 1831 r. w powstaniu listopadowym. Ołtarz służył prawdopodobnie również podczas powstania styczniowego. Obecnie na stałe znajduje się w kościele parafialnym w Firleju k/Lubartowa.Przy mogile Powstańców Styczniowych w Nowym Stawie, na skraju lasów kozłowieckich odprawiona została msza polowa.
25 września, dokładnie w 150 rocznicę bitwy pod Nowym Stawem ponad 600 osób uczestniczyło we mszy w intencji Ojczyzny i poległych powstańców.
Mszę św. konceberowali ks. Adam Buczyński, proboszcz parafii w Nasutowie, o. Grzegorz Kluz OP, przeor klasztoru o.o. Dominikanów w Lublinie i o. Włodzimierz Wieczorek OP.
Msza odprawiona została na zabytkowym ołtarzu polowym z początku XIX wieku. Ta niepozorna skrzynia to ołtarz polowy 1 pułku ułanów walczącego na Lubelszczyźnie w 1831 r. w powstaniu listopadowym.
Kazanie wygłosił o. Grzegorz Kluz OP. W homilii nawiązał do świadectwa życia swojego współbrata, dominikanina o. Ludwika Turzynieckiego, kapalena powstańców styczniowych, przeora z Krasnobrodu.
W uroczystosciach uczestniczyły poczty sztandarowe i delegacje szkół z Ciecerzyna, Krasienina, Niemiec, Nasutowa, Jakubowic, Rudki...
Adamowa, Bychawy, Garbowa, Głuska, Wysokiego, Pliszczyna, Wólki, Woli Skromowskiej, Firleja, kilkunastu szkół z Lublina...
oraz poczty sztandarowe Klubów Żołnierzy Rezerwy.
Oprawę muzyczną zapewniła schola i chór parafialny w Nasutowie.
Podczas mszy poświęcono odnowiony krzyż stojący na mogile 13 powstańców poległych 25 września 1863r.
Krzyż i ogrodzenie mogiły odnowione zostały staraniem Rady Gminy Niemce.
Organizatorami uroczystości byli Gminne Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej, Gmina Niemce, Dom Nasutów i LGD Turystyka Krainy wokół Lublina.
Apel poległych przygotował i odczytał Sergiusz Kieruzel, prezes Domu Nasutów.
Salwa honorowa oddana przez pluton reprezentacyjny V lubelskiego oddziału 'ćwieków'. Oddział jest w odtworzonych replikach mundurów 'ćwieków' z czasów powstania styczniowego.
Wójt gminy Niemce Krzysztof Urbaś podziękował wszystkim wpółorganizatorm i licznie zebranym gościom za udział w uroczystościach.
Następnie delegacje Urzędu Marszałkowskiego województwa lubelskiego i Gminy Niemce złożyły wieńce na grobie powstańców.
Dyrektor oddziału NBP w Lublinie Ilona Skibińska - Fabrowska wręczyła okolicznościowe zestawy numizmatyczne wybite z okazji obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego. W uznaniu zasług w organizację uroczystości upamiętniających rocznicę wyróżnieni zostali: ks. Adam Buczyński, proboszcz parafii w Nasutowie...
Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce...
Ewa Godlewska, dyrektorka szkoły podstawowej w Nasutowie
i Andrzej Nowicki, właściciel gospodarstwa agroturystycznego w Nasutowie, dowódca odtworzonego V Oddziału Lubelskich 'Ćwieków'.
Po zakończeniu częsci oficjalnej wszyscy udali się na polanę w Nowym Stawie by uczestniczyć w inscenizacji "Powstańcza potyczka 63".


Inscenizacja "Powstańcza potyczka 63"