Dworek Kossaków

Najnowsza produkcja plenerowa Teatru z Nasutowa opowiada historię polskiego dworku z lat 60 – tych XIX stulecia.

Przenosimy się w czasy rozwoju przemysłowego i burzliwej twórczości artystycznej, konspiracji niepodległościowej i walk powstania styczniowego. W poszczególnych scenach śledzimy losy drobnego ziemiaństwa z pogranicza Mazowsza i ziemi lubelskiej.

Niektóre wątki „Dworku Kossaków” zainspirowane były wspomnieniami rodzinnymi pisarki Zofii Kossak. M.in. scena lekcji kindersztuby, czyli dobrego wychowania, która zaczerpnięta została z „Dziedzictwa” spotkała się z ciepłym przyjęciem przez publiczność.

W spektaklu zobaczyć można prezentację polskich szabli i do muzyki na żywo, śpiewać razem z aktorami pieśni patriotyczne. Ponadto śledzimy tajną misję emisariuszki polskiego Rządu Narodowego i knowania rosyjskiego szpiega. Najwięcej emocji, budzą jak zawsze, sceny walk z udziałem strzelców i kosynierów. Pięknym akcentem spinającym całe przedstawienie jest finałowe wykonanie poloneza.


W trwającej 1 godz.20 min. inscenizacji wzięło udział ponad 40 aktorów-amatorów.
Opieka artystyczna i choreografia Grażyna Gliwka, scenografia Andrzej Nowicki, fechtunek Grzegorz Sztal i Piotr Barszcz.
Scenariusz i reżyseria Sergiusz Kieruzel.
Premiera 13 sierpnia 2016 r. Kośmin n/Wieprzem


Dworek Kossaków – popołudniowa herbatka.


Lekcja kindersztuby.


- Dobrze wychowane panny nie wbiegają do pokoju, tylko koniecznie muszą się zatrzymać przed wejściem i wykonać kilka ćwiczeń - poucza, bywała w świecie, babcia Melania.
Po pierwsze należy szczypnąć się w uszy i policzki, by się zaróżowiły.
Po wtóre, podnieść ręce do góry, by krew odpłynęła z palców dla uzyskania efektu białych dłoni.
Następnie złożyć ręce w małdrzyk.
I wpłynąć do salonu jak łabędzie.
Powyższy opis zaczerpnęliśmy do przedstawienia "Dworek Kossaków" ze wspomnień Zofii Kossak.

Konspiratorzy i szpiedzy.


Tajemnica żyrzyńskiego złota.


Polonez.Teatr z Nasutowa dziękuje LGD „Zielony pierścień” i Gminie Żyrzyn, gospodarzom dworku Kossaków w Kośminie, za umożliwienie spotkania z publicznością.


Dokumentacja Foto Andrzej Wojtkiewicz